Czy wątroba jak choruje to boli?

CZY WĄTROBA JAK CHORUJE TO BOLI?

Jakie ODCZUWALNE objawy mogą wskazywać na zaburzenia funkcji Wątroby, jeszcze przed wystąpieniem zaburzeń w poziomie markerów wątrobowych we krwi, czy nieprawidłowości strukturalnych samego narządu.

Zapraszam do lektury 😊

O Wątrobie i jej funkcjach można by napisać książkę (nie jedna zapewne została napisana). Wielokrotnie sam prowadziłem przeszło godzinne wykłady na temat jej funkcji z perspektywy fizjologii zachodniej oraz medycyny chińskiej wskazując punkty wspólne oraz różnice.

Do napisania tego posta zainspirowała mnie sytuacja z gabinetu.

Podczas jednej z ostatnich konsultacji w moim gabinecie, wymieniałemdla pacjenta objawy ,które wskazują,w jego przypadkuna zaburzenia Wątroby.On na to : „a mówi się że wątroba, jak choruje to nie boli…”

Cóż… nie do końca.

Rzeczywiście, wątroba nie posiada odpowiedniego unerwienia czuciowego za pomocą, którego ból mógłby być odczuwany.W każdym razie nie bezpośrednio.Powiększenie wątroby na skutek np. stłuszczenia, może powodować ucisk okolicznych tkanek, bogatych w mechanoreceptory (receptory czuciowe) i to może być odczuwalne przez pacjenta jako rodzaj pełności i dyskomfortu.

No dobrze,a co zanim struktura ulegnie „degradacji” ? Czy nie ma znaków pośrednich?

Pozostańmy zatem w strukturze,aby nasycić nasze analityczne umysły zachodnie , zanim przejdziemy do bardziej „energetycznego” spojrzenia chińskiego.

Ilość połączeń powięziowych samego narządu z okolicznymi tkankami i szkieletem jest dość pokaźna.Wątroba, tym samym może przenosić napięcia poprzez więzadła i wpływać pośrednio na funkcje zarówno motoryczne jak i hormonalne innych narządów i tkanek. Tym samym aktywować mechanoreceptory odpowiedzialne za bodźce czuciowe w ich obrębie . Wymienię kilka z takich szlaków :

Połączenie z przepona poprzez więzadło wieńcowe, więzadło trójkątne prawe i lewe. Poprzez te połączenie może wpływać jak i wywoływać sztywność i restrykcje w okolicach łuków żebrowych. Ponadto, na przeponie „leży” osierdzie (w zasadzie jest zrośnięte z przeponą,) które zamocowane jest poprzez więzadła do mostka i kręgosłupa szyjnego.Długotrwałe napięcie tego łańcucha połączeń, może wywołać bóle za mostkowe lub w obrębie karku. Z czasem powodując dyskopatie w odcinku szyjnym …Napięcie owe może generować m.in.wątroba.

Połączenie wątroby, ze ścianą jamy brzusznej poprzez więzadło sierpowate, może wpłynąć na tkliwość powłok brzucha.I tak łaskotki stają się objawem 😊– formą nad-reaktywności danego rejonu skóry.

Połączenie z pępkiem: poprzez więzadło obłe wątroby, następnie przez moczownik do pęcherza moczowego , może generować napięcie skutkujące np. częstszą potrzebą oddawania moczu. (na drodze mechanicznej – choć nie tylko…)

Ponadto, jako że wątroba jest unerwiona sympatycznie z poziomu kręgów piersiowych Th6- Th9, zaburzenia i tkliwość tego rejonu mogą wskazywać na zaburzenia wątroby. I na odwrót napięcie pierwotne w tym rejonie kręgosłupa, może z czasem wywołać zaburzenia w obrębie wątroby.

A to cały czas jedynie „mechanika zachodnia”. 

(Znacznie więcej na temat połączeń i funkcji narządów wewnętrznych ,możesz dowiedzieć się na  moim szkoleniu Pinopresura Układowa-więcej o szkoleniach dowiesz się tutajhttps://michalszymanski.pl/szkolenia/)

W tym miejscu chciałbym przejść do funkcji Wątroby z perspektywy medycynie chińskiej 😊

Narządy wewnętrzne, określane mianem Zang Fu w medycynie chińskiej  – oznaczają coś innego, niż zachodnie narządy anatomiczne. Można powiedzieć, że Chińczycy większą uwagę przywiązują do funkcji, niż struktury, a Narządy mają zarówno aspekt funkcjonalny/energetyczny jak i emocjonalny/duchowy.

Wątroba jest przedstawiana jako generał armii , który odpowiada za planowanie i strategie oraz swobodny przepływ zarówno Krwi , jak i emocji. Jest silnie związana z  Krwią , energią obronnąoraz granicami. Emocją związaną z Wątrobą jest złość. Która wskazuje na pewne zablokowanie w tym układzie.

Ludzie, u których Wątroba dobrze funkcjonuje są spokojni i zrównoważeni emocjonalnie. Planują i realizują swoje projekty, bez większych napięć. Potrafią stawiać granice i ich bronić (jeśli zajdzie potrzeba,) adekwatnymi środkami do zaistniałego zagrożenia.

Nierównowaga w tym narządzie może manifestować  w wymienionych aspektach. Np. Poprzez drażliwość, impulsywność lub nieumiejętność stawiania granic, czy nad reaktywność, trudność z planowaniem zadań i ich  realizacją , stagnację.

Jeremy Ross w swej książce „Zang Fu – funkcje narządów medycyny chińskiej”  wymieni następujące funkcje Wątroby:

·        Wątroba odpowiada za swobodny (równomierny) przepływ Qi oraz substancji w całym organizmie, z tego powodu odpowiada za rytm i harmonię wszystkich funkcji fizjologicznych i zachowania. 
– Zablokowanieswobodnego przepływu Qi, może się manifestować m.in. jako rozdrażnienie, uczucie rozpierania pod żebrami, bóle głowy …

·        Przechowuje Xue (Krew) – odpowiada za to jaka aktualnie jej ilość znajduje się w naczyniach -przekierowywanie krwi podczas aktywności i spoczynku.

Wątroba oczyszcza i przechowuje Krew, decyduje gdzie Krew jest kierowana w danym momencie.Np. podczas wysiłku fizycznego Krew jest kierowana do mięśni , podczas wysiłku intelektualnego do mózgu , w spoczynku Krew wraca do wątroby.
– Zawroty głowy po wstaniu z łóżka mogą wskazywać na problemy zprzekierowaniem Krwi i tym samym z Wątrobą.

·        Zarządza „Ścięgnami”.
Termin „Ścięgna” w TCM odnosi się do ścięgien, więzadeł oraz mięśni  w aspekcie funkcji, a więc kurczliwości tkanek.  . Przy odpowiednim zaopatrzeniu w krew mięśnie kurczą się i rozluźniają harmonijnie, a więzadła są elastyczne i sprężyste.
– Przy niedoborze Xue Wątroby, Ścięgna nie będą odpowiednio odżywione i nawilżone , przez co ich zdolność do kurczenia się i rozluźniania zostanie osłabiona. W rezultacie pojawią się takie objawy jak : sztywność, przykurcz, drżenie i drętwienie.Jeśli „naciągniesz” mięsień przy codziennych zwykłych aktywnościach  możesz podejrzewać, że Twoja Wątroba jest przeciążona.

·        Wątroba otwiera się w oczach
– Przy zaburzeniach Wątroby pojawić się mogą następujące objawy : niewyraźne widzenie, suchość oczu, zaczerwienienie, bolesność lub podrażnienie oczu, a nawet drżenie gałek ocznych.

Jak widzicie ilość objawów jakie wysyła Wątroba na poziomie odczuwalności jest dość wysoka.

Bóle ścięgien , przykurcze mięśniowe,  piekące oczy , sztywność kręgosłupa piersiowego , bóle podżebrowe , uczucie rozpierania …

Na poziomie funkcji wewnętrznych jest znacznie więcejobjawów wskazujących na dysfunkcje Wątrobytakich jakzaburzeniasnu, bolesnemenstruacje, zaburzenia trawienia, wybuchową emocjonalność, hemoroidy , słaba jakość paznokci…etc.

Więc powiedzcie mi :  czy Wątroba, jak choruje – to nie boli ???

Ten wpis nie jest zachętą do autodiagnozy , lecz refleksji.

Jeśli zaobserwujecie podobne objawy u Siebie, zalecam abyście zgłosili się do specjalisty, który pomoże Wam odnaleźć ich źródło.

 

Czas na kropkę. 😊