O mnie

Michał Szymański

Międzynarodowy instruktor FDM federacji IFDMO manualnej terapii powięziowej wywodzącej się z USA, stworzonej przez lek. Stephena Thypaldosa. Fenomen modelu stworzonego przez amerykańskiego lekarza opiera się na swoistej diagnostyce gdzie mowa ciała pacjenta, stanowi główne źródło informacji dla terapeuty. Gesty jakich używa pacjent i opis wrażeń bólowych, pozwala rozpoznać wzorzec dominującego w danym momencie zaburzenia. Przekierowanie uwagi pacjenta na jego własne doznania, angażuje go w proces terapeutyczny od pierwszej chwili i znacznie skraca czas terapii.

Instruktor Pinopresury systemu terapeutycznego, którego trzon stanowi Tradycyjna Medycyna Chińska z elementami terapii wisceralnej i powięziowej, uzupełniana na bieżąco o wiedzę zdobytą w różnych rejonach świata.
Pinopresura stanowi zestaw wielu technik likwidujących w sposób często natychmiastowy dolegliwości bólowe pacjenta, jednocześnie daje narzędzia diagnostyczne pozwalające określić potencjalne źródła dolegliwości i powiązane z nimi układy , tkanki , emocje, traumy i wzorce. Wiedza zawarta w tym szkoleniu choć koncentruje się na likwidowaniu dolegliwości bólowych, znacznie wykracza poza strukturę i biomechanikę aparatu ruchu człowieka. Pozwala sięgać znacznie głębiej – jeśli tylko zajdzie taka potrzeba i jeśli pacjent wyrazi zgodę.

Jako nauczyciel akademicki Olsztyńskiej Szkoły Wyższej im. S. Bołoczko przez kilka lat przeszkolił setki studentów wydziału fizjoterapii – z zakresu biomechaniki, patobiomechaniki, masażu leczniczego, fizjoterapii klinicznej w ortopedii i traumatologii.

Fizjoterapeuta kadry Polski Tenisa Stołowego mężczyzn w latach 2012-2016 r. Współpraca z kadrą pozwoliła mu zdobywać doświadczenie w odległych krajach. Weryfikacja zdobytych umiejętności przychodzi automatycznie. Zawodnicy po wyniszczających pojedynkach muszą być gotowi do następnych starć. Pozwoliło mu to opracowywać optymalne połączenia technik terapeutycznych, tak aby nie „przeładować systemu”, a jednocześnie przywrócić maksymalną sprawność.

Mistrzostwa Europy w Rosji.

Rehabilitacja medalistów wielu dyscyplin sportowych m.in. Kadr Polski Piłki Siatkowej, Piłki Nożnej, Szermierki, Taekwondo Olimpijskiego, Piłki Ręcznej czy uczestników rajdu DAKAR.

Kolejną porcja wiedzy przyniósł sport. Doświadczenie zdobyte w pracy ze sportowcami pokazało, że nasze ciała mają niesamowite możliwości adaptacyjne. Zgrupowania w różnych częściach świata pozwalały mu obserwować metody treningowe i formy odnowy biologicznej stosowane w innych krajach oraz to jak wielki wpływ na nasz organizm ma psychika człowieka. Determinacja to kolejna cecha sportowców, z której można czerpać lekcje. Proces treningowy sportowca nigdy się nie kończy, zmienia się tylko intensywność działań. Michał miał przyjemność uczestniczyć w rehabilitacji i przygotowaniu motorycznym wielu z nich.

S. Rozwadowski po ukończonym rajdzie DAKAR 2016.

Na trzecim roku studiów doktoranckich,  Michał przy współpracy z lekarzami przeprowadził nowatorskie badania nad skutecznością terapii układu powięziowego przy pomocy technik FDM i towarzyszących im zmian w obrazie USG. Wyniki zaprezentował na międzynarodowym kongresie w Katowicach IFDMC 2016.

 

 

 

Zdobywając wiedzę i doświadczenie w różnych rejonach świata, wciąż rozwija i udoskonala własne techniki terapeutyczne. Na zdjęciu przewodnik objaśniający znaczenie starożytnych symboli na zboczu świętej góry Machu Picchu (Peru).

W poszukiwaniu pełniejszego zrozumienia przyczyn zaburzeń zdrowia od kilku lat zgłębiam Tradycyjną Medycynę Chińską – ukończyłem 3,5- letnią specjalizacja z akupunktury , następnie 2 letni program mistrzowski akupunktury klasycznej „Master” prowadzony przez prof. Li Jie

Na przełomie 2016/17 roku wyruszyłem do Ameryki Południowej , tam odnalazłem spadkobierców wiedzy starożytnych inkaskich plemion. Ludzi o bardzo rozwiniętym poziomie duchowości i szerokim zrozumieniu zjawisk natury, wiedzy rdzennej, niezmiennej. Odnalazłem kolejny brakujący fragment układanki. Wiedza, która zmieniła postrzeganie przeze mnie świata.

Starożytne miasto Inków na szczycie Machu Picchu.

W 2022 r Michał Szymański przeprowadził wspólnie z Pawłem Zarzyckim badania nad skutecznością akupunktury klasycznej w leczeniu pacjentów z zespołem przewlekłego zmęczenia.  Wyniki przedstawione zostały na kongresie CCM 2022.

Michał Szymański o sobie:

Stworzenie firmy Continuum było początkiem wielkich zmian, które dały mi możliwość rozwijania pasji i dzielenia się odkryciami z innymi. Czerpię niesamowitą radość z tego jak na moich oczach dokonują się przemiany w ludziach. Pacjenci biorą odpowiedzialność za swoje zdrowie, przyjmując aktywną postawę wobec moich zaleceń, a kursanci wychodzą poza nieaktualne schematy działania i zaczynają pracować intuicyjnie, szukając rozwiązań indywidualnych dla każdego pacjenta. Dzięki temu każdy dzień staje się na powrót czymś niepowtarzalnym, nowym i świeżym, otwierając drzwi do samodzielnej eksploracji świata dla jednych i drugich. Dzięki licznym podróżom obserwuję zwyczaje i tradycje populacji w różnych częściach świata, ich spojrzenia na kwestie zdrowia i przyczyny jego zaburzeń.

Jak powiedział niegdyś Albert Einstein „Wszystko jest energią”. Pytanie brzmi jak ową energią zarządzać? Dlaczego są tak duże rozbieżności w podejściu różnych kultur, nacji, do tego zagadnienia. Która z tych dróg jest właściwa? Od wielu lat uczę się jak umiejętnie zarządzać swoimi zasobami na poziomie fizycznym, umysłowym i duchowym, aby być pełnym energii, a jednocześnie świadomym zjawisk, które mnie otaczają. Liczne przebyte kursy, otwierały przede mną kolejne możliwości podejścia do problemów pacjenta. Miałem okazje uczyć się od wielu wspaniałych nauczycieli, za co jestem bardzo wdzięczny. 

Choć nauczycielem może stać się każdy, kiedy jesteśmy dość uważni, pragnę wymienić te osoby które odegrały w moim życiu zawodowym szczególne role. Przedstawiam je poniżej:

Obecnie prowadzę prywatny gabinet terapii manualnej i akupunktury w Olsztynie. 

Ryszard Biernat

Ekspert biomechaniki i leczenia ruchem, przekazał mi duży zasób wiedzy dotyczący funkcjonowania naszego ciała i zaraził mnie swą pasją do zawodu fizjoterapeuty. Agresywne protokoły rehabilitacyjne według wytycznych z USA, krajów skandynawskich, ciągłe śledzenie nurtów i doniesień ze świata fizjoterapii, obserwacja własnego ciała oraz co najważniejsze sprawdzanie owych nowinek najpierw na własnym organizmie. To była piękna szkoła. Pasja która jest ze mną do dziś.

Robert Faryj

Międzynarodowy instruktor IFDMO, ekspert limfatyki, wprowadził mnie w świat sieci powięziowej, której składowe stanowią źródło większości odbieranych wrażeń bólowych. Emanując spokojem i cierpliwością – której musiał mieć spore pokłady przy mojej ekspansywnej naturze – wyszkolił mnie na międzynarodowego instruktora manualnej terapii powięziowej, przekazując ogrom swojej wiedzy dając jednocześnie solidny bodziec do dalszego rozwoju osobistego. Dyskusje z Robertem zawsze wnoszą kolejne inspiracje do moich działań.

Radosław Składowski

lekarz ortopeda – pokazał mi jak niewiele czasem wystarczy, aby  zlikwidować stany ostre i jak wiele wciąż pozostaje do odkrycia. Wskazał, że najlepszym nauczycielem fachu fizjoterapeuty jest nasz pacjent, bo tylko on jest w stanie zweryfikować skuteczność przeprowadzonej terapii. Szczególnie ten, z którym mamy największe problemy. Organizując szkolenia Radka miałem okazję uczestniczyć wielokrotnie w prowadzonych przez niego szkoleniach. Duża dawka informacji została tym samym rozłożona w czasie, zaadaptowana i wiele razy weryfikowana.

Florinda Czeija

Fizjoterapeutka, założycielka i dyrektorka Szkoły Terapii Wisceralnej w Austrii. Otworzyła przede mną świat połączeń pomiędzy narządami wewnętrznymi, które mają bezpośredni wpływ nie tylko na postawę ciała i jego biomechanikę, ale również warunkują stany emocjonalne. „Jeśli zniszczysz łąkotkę odczuwasz dyskomfort, jeśli niszczysz narządy wewnętrzne – umierasz.” Te zdanie zapadło mi w pamięć bardzo głęboko. Żywienie to kolejna dziedzina, w której Florinda ma ogromną wiedzę, co pozwoliło z kolei uporządkować moją.

Dr Li Jie

 

dr Li Jie posiada tytuł profesora przyznany przez Uniwersytet TMCh w Shandong, Chiny. Wykłada na kongresach w Austrii i Szwajcarii, a także regularnie prowadzi zajęcia na Kongresie TMCh w Rothenburgu. Jest również wykładowcą w szkole TOMO w Gdańsku gdzie miałem przyjemność się uczyć. Kiedy usłyszałem jak profesor opowiadał w jaki sposób 5 elementów, czyli inaczej 5 ruchów przejawia się zarówno w ciele jak i w otoczeniu, w zdrowiu i chorobie , jak jesteśmy wszyscy połączeni ze sobą nawzajem , planetą , kosmosem. Zrozumiałem że to Medycyna Chińska jest tym ,czego będę się z fascynacją uczył już do końca swego życia. Ukończyłem specjalizacje z akupunktury następnie program mistrzowski pod okiem profesora , powoli zbieram się do rozpoczęcia nauki ziół – jeszcze 2 lata temu nikt by mnie do tego nie zmusił. Dziś zioła mnie fascynują sam doświadczyłem ich potęgi w poprawie własnego zdrowia, tak jak doświadczyłem mocy akupunktury , której zapragnąłem się nauczyć. W końcu po latach poszukiwań i specjalizacji wybrałem swój kierunek. Jest nim Medycyna Chińska.

Opinie pacjentów

Daniel Żółtak

Piłkarz ręczny grający na pozycji obrotowego, brązowy medalista Mistrzostw Świata z 2009 roku rozegranych w Chorwacji. Do końca sezonu 2013/2014 występował w Górniku Zabrze.

„Przed rozpoczęciem współpracy z Michałem Szymańskim nie byłem świadomy ile błędów popełniam podczas treningów funkcjonalnych i siłowych. Teraz gdy patrzę wstecz myślę, że wiele moich kontuzji można było uniknąć, gdybym tę wiedzę uzyskał szybciej.”

Andrzej Wrona

Siatkarz, grający na pozycji środkowego, złoty medalista Mistrzostw Świata 2014. Od sezonu 2013/2014 gra w klubie PGE Skra Bełchatów.

„Rzetelny, solidny i co najważniejsze - skuteczni– polecam.”

Sebastian Rozwadowski

Pilot - Mistrz Polski w klasyfikacji generalnej LOTOS RSMP 2014. Razem z Benediktasem Vanagasem uczestnik Rajdu Dakar 2016.

"Pracowałem z Michałem przez 3 miesiące przed wyjazdem na Rajd Dakar. W tym czasie dbalł on o moje przygotowanie motoryczne oraz mentalne stosując zabiegi akupunktury i pinopresury pomagał mi regenerować sie po ciężkich jednostkach treningowych, nad przebiegiem których czuwał dr Boraczyński - fizjolog sportowy z Olsztyńskiej Szkoły Wyższej. Dziękuję im gorąco, fizycznie zniosłem Dakar rewelacyjnie!"

Paweł Osmański

Florecista, szermierczy mistrz Europy juniorów z 2008 r., Obecnie zawodnik SIETOM AZS-AWFiS Gdańsk.

„Rehabilitacja pod okiem Michała pozwoliła mi na powrót do profesjonalnego treningu i walk na arenie polskiej i międzynarodowej. Michał zawsze był pozytywnie nastawiony, co w czasie rehabilitacji jest sprawa niezmiernie ważna. Bardzo precyzyjnie opisywał mi nad czym pracujmy, jaki jest plan i czego mogę się spodziewać. Gorąco polecam!"

Kasia M. - pacjentka

"Michał Szymański to doskonały fizjoterapeuta o profesjonalnym podejściu do pacjenta. Już po pierwszej wizycie ból odcinka lędźwiowego i okolic przestał dokuczać. Polecam każdemu!"

Sprawdź opinię o Michale Szymańskim innych pacjentów, którzy podzielili się nią w serwisie znanylekarz.pl

Tomasz Zahorski

Piłkarz nożny występujący na pozycji napastnika, reprezentant Polski. Obecnie zawodnik występującej w NASL drużyny San Antonio Scorpions.

 

„Polecam Continuum wszystkim zawodnikom, którzy doznali kontuzji, jeśli zależy wam na szybkim powrocie do sportu. Warto zadbać o to by od pierwszych chwil po urazie, prowadzili was fachowcy w tym temacie. Michał do nich z pewnością należy.”

Znajdziesz mnie na portalu znanylekarz.pl

 
Michał Szymański - ZnanyLekarz.pl