Szkolenia

WARSZTATY Z PINOPRESURY WG MICHAŁA SZYMAŃSKIEGO

Jednym z największych wyzwań w gabinecie terapeuty jest określenie przyczyny bólu lub innej dysfunkcji z jaką zgłasza się do nas pacjent- czyli Diagnostyka.  Im trafniej postawiona diagnoza tym lepiej dobrana terapia.

Podczas warsztatów zaprezentowane zostaną metody różnicowania dysfunkcji pacjenta podczas jego pierwszej wizyty, w oparciu o elementy systemu diagnostyczny Pinopresury na przykładzie bólu kręgosłupa. Na warsztacie  uwzględnimy następujące jego składowe:

typologia pacjenta –  każdy człowiek ma dominującą 1 z 5  konstytucji ciała (swoistą budowa), która daje mu pewne charakterystyczne jakości, ale predysponuje go również do określonego rodzaju zaburzeń.  Fakt ten odnotowano zarówno w medycynie chińskiej jak i ajurwedzie (starożytnym indyjskim systemie medycznym). Znalazła ona również swoje miejsce w diagnostycznym systemie Pinopresury. Znajomość tego podziału pozwala już na pierwszy rzut oka ocenić skłonność pacjenta do określonego typu dolegliwości , ukierunkować tym samym wywiad i skrócić czas potrzebny na postawienie diagnozy.  Na warsztacie zostaną zestawione i omówione  2 z nich, najbardziej powszechne w moim gabinecie u pacjentów z problemami z kręgosłupem.

lokalizacja i charakter bólu – te informacje pomogą określić czy ból jest związany z zastojem/nadmiarem lub deficytem/niedoborem płynów, krwi lub qi– w każdym z tych przypadków postepowanie będzie się nieco różnic a czasem wręcz wykluczać. Nieznajomość tego narzędzia  często powoduje, ze zastosowane przez nas techniki  nie dzialaja. Dodatkowo zdarza się , ze zaostrzają stan pacjenta, a terapeuta nie wie dlaczego. Powiem Wam czym się różni zastój krwi od niedoboru krwi lub zastoju płynów i zademonstruje jakie postepowanie możemy wdrożyć w zależności od stanu pacjenta.

wywiad pytania klucze – wywiad stanowi bardzo ważny element diagnostyki. Niestety potrafi także rozwlekać się podczas wizyty nie pozostawiając czasu na terapie –jak i które pytania stawiać w przypadku bólu kręgosłupa  żeby otrzymać tylko potrzebne informacje do dostosowania odpowiedniej techniki (a nie rodowa historie pacjenta)

sugerowane techniki do likwidowania zastoju, uruchamiania mechanizmów regulacyjnych lub poprawy trofiki tkanek w zależności od postawionej diagnozy.

Pamiętaj, efekty pierwszej wizyty decydują czy pacjent będzie chciał kontynuować terapie.
Ważna tu jest precyzja i efektywność, ale także empatia i czas poświęcony dla pacjenta !!!

Prowadzący

Michał Szymański

Instruktor FDM federacji IFDMO – manualnej terapii powięziowej wywodzącej się z USA, stworzonej przez lek. S.Thypaldosa.

Instruktor Pinopresury – systemu terapeutycznego czerpiącego z doświadczeń Pinoterapii (terapii odruchowej stworzonej przez lek. Radosława Składowskiego), terapii powięziowych, wisceralnych i kinesjologii, uzupełniana na bieżąco o wiedzę zdobytą w różnych rejonach świata.

Jako nauczyciel akademicki Olsztyńskiej Szkoły Wyższej im. S.Bołoczko przez kilka lat przeszkolił setki studentów wydziału fizjoterapii – z zakresu biomechaniki, patobiomechaniki, masażu leczniczego, fizjoterapii klinicznej w ortopedii i traumatologii.

Fizjoterapeuta kadry Polski Tenisa Stołowego mężczyzn 2012-2016r.